A Táncpedagógusok Országos Szövetsége idén ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Szombaton rendezik meg az Országos Táncjáték Fesztivált és díjátadó gálát az Erzsébetligeti Színházban, amelynek keretében átadják a szövetség szakmai díjait. Török Jolánnal, a Táncpedagógusok Országos Szövetségének tiszteletbeli elnökével, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti tanácsadójával beszélgettünk a szombati eseményről és az amatőr táncmozgalomról.
A Táncpedagógusok Országos Szövetsége idén ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Fotó: TASZ/David Szoke
A Táncpedagógusok Országos Szövetsége több mint három évtizede karolja fel a magyarországi amatőr táncmozgalmat, képviseli a hivatásos táncpedagógusokat, segíti munkájukat és teret biztosít a tánccsoportok bemutatkozásának. Céljuk hosszú évtizedek óta a „művészeti nevelés művészettel” .
Az amatőr egyetemes táncművészeti mozgalom
– Az idei év novemberében is szeretnénk az évfordulót méltó módon megünnepelni rendezvényünkkel, amely az amatőr egyetemes táncművészeti mozgalomra kívánja felhívni a figyelmet – mondta Török Jolán. Az Országos Táncjáték Fesztivál és díjátadó gála keretében tagjaik közül idén tizenegy táncpedagógust részesítenek elismerésben. Átadják a szövetség által alapított szakmai díjakat, amelyek a következők: Nívódíj – klasszikus balett és moderntánc, Táncoktatásért díj, Táncművészetért díj, Életműdíj, továbbá a Jeszenszky Endre-díj, amelynek névadója klasszikus balettosként és tanárként alapítója volt a hazai modern táncnak, és idén először a Török Jolán-nagydíj. A rendezvényen bemutatják a 35 éves a Táncpedagógusok Országos Szövetsége című interjúkötetet is, amely a szövetség múltját és jelenét, programjait és tagjai munkásságát reprezentálja fényképekkel gazdagon illusztrálva. – Huszonkettedik alkalommal rendezzük meg az Országos Táncjáték Fesztivált – avat be Török Jolán.
Török Jolán, a Táncpedagógusok Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke. Fotó: Cseke Csilla
„Fesztiválunkon tánc, zene, irodalom, képzőművészet és az előadó-művészet egységes harmóniában jelenik meg az előadott művekben, amely jelentős hatást fejt ki a résztvevők személyiségének fejlődésére, hisz ez az összetett, komplex felkészülés hívja elő az ember kreativitását. A legkülönfélébb táncstílusokat képviselő előadások kerülnek színpadra a klasszikus balettől a kortárs táncig. A fesztivál lehetőséget ad a táncpedagógusoknak és a növendékeknek, hogy az 5-15 perces koreográfiák mellett hosszabb, 15-30 perces és 30-60 perces táncszínházi előadásokkal is bemutatkozhassanak. Az alapfokú művészetoktatás minőségi fejlődésével több városban jöttek létre olyan műhelyek, iskolák, stúdiók, együttesek, ahol gyerekeknek és felnőtteknek szóló rövidebb, hosszabb időtartamú táncelőadások készülnek”
Szövetségünk ezzel a szakmai tevékenységével is hozzájárul a gyermekek és az ifjúság művészeti neveléséhez és a színházba járási igény felkeltéséhez. A bemutatott produkciókat szakmai zsűri értékeli, amelynek építő jellegű kritikái tovább segítik a táncpedagógusok, koreográfusok, együttesek szakmai fejlődését, a minél magasabb szintre jutás lehetőségét – teszi hozzá Török Jolán Harangozó Gyula- és Bánffy Miklós-díjas táncművész, táncpedagógus, a Nemzeti Táncszínház alapítója és tizenegy éven át igazgatója, évtizedekig a Táncpedagógusok Országos Szövetségének elnöke, jelenleg tiszteletbeli elnöke és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti tanácsadója.
Török Jolánról köztudott, hogy élete a tánc, a táncpedagógia, szívügye a magyar táncművészet és táncművészek helyzete. A táncszakma átfogó ismerője, kiválóan átlátja és támogatja a professzionális és az amatőr világot egyaránt. Munkáját mindig a szakmai alázat jellemzi.
– Az amatőr mozgalomban a kezdetektől fontos volt, hogy közösségeket hozzunk létre országos viszonylatban, a különböző korosztályok számára – árulja el kérdésünkre Török Jolán. – A mozgalom megmutatja azt is, hogy a néptánc mellett az egyetemes táncművészet milyen sokszínű, ágazatai mind megjelennek az amatőr táncművészet palettáján. Mindig azt tartottam, hogy a művészeti nevelés a művészettel nagyon fontos a gyermekek személyiségfejlődésében, hiszen a táncművészet rendkívül összetett: hat a személyiségre fizikálisan, pszichésen és legnagyobb erénye a közösség, amihez tartozni lehet. Ennek a célnak az elérését tudjuk az amatőr mozgalom elé állítani, hiszen mindezt el tudják érni a résztvevők – foglalta össze a szakember.